Jedan posebno zanimljiv aspekt našeg istraživanja jesu mali, brzo rotirajući asteroidi. Asteroidi manji od nekoliko desetina metara u prečniku mogu se okretati oko svoje ose (rotirati) veoma brzo. U nekim slučajevima jedna puna rotacija traje svega nekoliko minuta. Kod nekih od ovih asteroida izmerena je značajna promena velike poluose njihovih putanja usled dejstva efekta Jarkovskog. Ovo međutim otvara pitanje termičkih karakteristika materijala na površini ovih objekata. Brza rotacija u kombinaciji sa značajnim dejstvom efekta Jarkovskog može da ukaže na veoma nisku toplotnu provodljivost. Jedno moguće objašnjenje bilo bi prisustvo tankog sloja prašine na površini ovih objekata. Nije međutim jasno da li su mali, brzo rotirajući asteroidi u stanju da zadrže prašinu i manje čestice slične šljunku (regolit) na svojim površinama, ili taj materijal biva izbačen u okolni svemirski prostor zbog brze rotacije.
Kao prvi korak u rešavanju ove zagonetke, korišćenjem modela razvijenog u okviru D-NEAs projekta, analizirali smo da super-brzo rotirajuća asteroida koji se kreću u okolini Zemlje. U pitanju su objekti sa oznakama 2011PT i 2016GE1.
Asteroid 2011 PT. Asteroid (499998) 2011 PT je mali objekat prečnika oko 35 metara, koji se okrene oko svoje ose za 11 minuta. Primenom našeg modela, otkrili smo da se izmerena vrednost efekta Jarkovskog može postići samo kada je toplotna provodljivost K površine veoma niska. Dobijena funkcija raspodele verovatnoće provodljivosti je bimodalna, sa dve najverovatnije vrednosti od oko 0.0001 i 0.005 W m−1 K−1 (vidi Sliku 1, gornji panel). Štaviše, verovatnoća da je K manje od 0.1 W m−1 K−1 je veća od 95 procenata. Izražavajući rezultate u vrednostima toplotne inercije, dobijamo vrednosti od 11+7-5 ili 88+90-45 J m−2 K−1 s−1/2 (Slika 1, donji panel) Ovaj rezultat je bio neočekivan, a to bi moglo da ukaže na to da je površina 2011 PT prekrivena termoizolacionim slojem, sastavljenim od materijala nalik regolitu, sličnog lunarnoj prašini.